Arkusz egzaminacyjny zawiera od 23 do 33 zadań. Łącznie za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można otrzymać 60 punktów. W arkuszu znajdują się zadania zamknięte i otwarte.
- Za zadania zamknięte można otrzymać maksymalnie 1 punkt lub 2 punkty, a za zadania otwarte – 1 punkt, 2, 3 lub 4 punkty.
- W przypadku zadań otwartych, w których wyszczególniono etapy ich rozwiązania, wyodrębniono etap nazywany pokonaniem zasadniczych trudności zadania. Za pokonanie tego etapu przyznawana jest co najmniej połowa punktów z maksymalnej puli, jaką można otrzymać za rozwiązanie danego zadania.
- Oprócz pokonania zasadniczych trudności zadania wyróżniono jeszcze jeden etap (dla zadań za 3 punkty) lub dwa etapy wcześniejsze (dla zadań za 4 punkty): dokonanie istotnego postępu w rozwiązaniu zadania i/lub dokonanie niewielkiego postępu koniecznego do rozwiązania zadania.
Za co można stracić punkty na maturze?
- Nieprecyzyjne wykonanie pomiarów za pomocą linijki i uzyskanie wyniku znacznie różniącego się od wymaganego lub nieprecyzyjne rysowanie linii prostych w zadaniach konstrukcyjnych.
- Brak poprawnego wyniku liczbowego w zadaniu z powodu nieopanowania umiejętności posługiwania się kalkulatorem naukowym.
- Uzyskanie błędnego wyniku: zapisanie wyniku bez jednostki lub z niepoprawną jednostką bądź uzyskanie błędnego wyniku.
- Zapisanie wyniku zadania z inną dokładnością niż podana w poleceniu zadania.
- Zastosowanie niepoprawnej metody rozwiązania zadania.
- Rozwiązanie zadania dwiema metodami, przy czym tylko jedna była poprawna.
- Niestaranne i nieprecyzyjne wykonanie polecenia polegającego na uzupełnieniu diagramu, schematu czy wykresu.
- Niepoprawne uzupełnienie zależności między wielkościami.
- Brak odwołania do praw i zależności fizycznych oraz matematycznych.
- Brak jednoznacznych oznaczeń wielkości fizycznych opisanych w treści zadania i polecenia