To musisz wiedzieć o maturze

Matura nie jest obowiązkowa – decyzję o przystąpieniu do niej możesz podjąć samodzielnie.

Egzamin jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych i składa się z części pisemnej oraz ustnej.

Egzamin z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej jest przeprowadzany na poziomie podstawowym, natomiast w części ustnej – bez określania poziomu.

Przedmioty obowiązkowe na maturze to: język polski, język obcy nowożytny i matematyka. Absolwenci szkół i klas z językiem nauczania mniejszości narodowej przystępują do matury z języka mniejszości narodowej jako przedmiotu obowiązkowego.

Przedmioty dodatkowe to: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, j. łaciński i kultura antyczna, j. mniejszości etnicznej, j. mniejszości narodowej, j. obcy nowożytny, j. polski, j. regionalny, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Musisz przystąpić do egzaminu z jednego z przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego możesz wybrać maksymalnie pięć kolejnych przedmiotów dodatkowych.

Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego możesz zdawać z języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego.

Aby zdać maturę, musisz otrzymać co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz ustnej. Kwestia progu zdawalności z przedmiotu dodatkowego nie jest jeszcze rozstrzygnięta (Część ogólna Informatora CKE od roku 2025, s. 22).

W roku 2025 egzamin maturalny jest przeprowadzany w oparciu o podstawę programową.

Informacje na podstawie informatorów CKE i komunikatów MEN.

Jak będzie wyglądała matura 2025

Na maturze 2025 przestają obowiązywać wymagania egzaminacyjne 2023/2024. Zakres treści wyznacza uszczuplona podstawa programowa. Jak wygląda matura z poszczególnych przedmiotów? Ile zadań jest w arkuszach? Ile punktów można zdobyć, a za co traci się punkty?

Język polski
Matematyka
Język angielski
Chemia
Biologia
Fizyka
Geografia
Historia

Przykładowe zmiany wynikające z uszczuplonej podstawy programowej 2024

Język polski

  • Dodano utwory, np.: R. Kapuściński „Podróże z Herodotem” fragm. (ZP); H. Poświatowska, wybrane wiersze (ZP); J. Głowacki „Antygona w Nowym Jorku” (ZR).
  • Usunięto utwory, np.: J. Dukaj „Katedra”; J.M. Rymkiewicz, wybrane wiersze; A. Asnyk, wybrane wiersze; J. Kasprowicz, wybrane wiersze; K. Wierzyński, wybrane wiersze.
  • Dodano pojęcia np. sonetu. Usunięto np.: kronikę, sielankę, powieść poetycką, eufonię, epiforę, paronomazję, metonimię, synekdochę oraz zagadnienie metajęzykowej funkcji tekstu.

 

Język angielski

  • Zmieniono poziom na B1/B1+ dla poziomu podstawowego oraz B2/B2+ dla poziomu rozszerzonego (wg CEFR).
  • W zakresie podstawowym w części dotyczącej rozumienia ze słuchu zadania typu Prawda/Fałsz zastąpiono zadaniami otwartymi.
  • W zakresie podstawowym w wypowiedzi pisemnej zmieniono długość wypowiedzi pisemnej na 100–150 wyrazów.

Matematyka

  • Usunięto zagadnienia, np. nierówności z wartością bezwzględną, rozkład wielomianu na czynniki, dodawanie i odejmowanie wyrażeń wymiernych.
  • Dodano zagadnienia, np. związane z bryłami obrotowymi.

 

Biologia

  • Dodano zagadnienia dotyczące m.in. archeowców, porostów, roślin pierwotnie wodnych, widłakowych i skrzypowych, szkarłupni oraz zagadnienia związane z klonowaniem.
  • Usunięto zagadnienia, np.: fosforylacja cykliczna, przebieg fotosyntezy u roślin C4 i CAM.

Geografia

  • Dodano tematy, m.in.: „Organizmy zmodyfikowane genetycznie” „Skutki przemian ustrojowych i gospodarczych w Europie po 1989 r.”, „Terroryzm”.
  • Usunięto zagadnienia, np. związane promocją walorów krajobrazów, ograniczono treści dotyczące głodu na świecie.

Chemia

  • Dodano zagadnienia, np. elektroforezy, możliwości tworzenia przez hydrokwasy estrów międzycząsteczkowych (laktydy, poliestry) i wewnątrzcząsteczkowych (laktony), zagrożeń związanych z gazami powstającymi w wyniku spalania tworzyw.
  • Usunięto zagadnienia, np.: reakcji trimeryzacji etynu oraz uwodornienia węglowodorów aromatycznych; sulfonowanie benzenu; reakcji metali z stężonym kwasem siarkowym(VI).

Fizyka

  • Usunięto treści dotyczące m.in.: drgań wymuszonych i drgań słabo tłumionych, pojemności kondensatora.
  • Zmieniono wybrane wymagania, np. w badaniu związku między siłą dośrodkową a masą, prędkością liniową i promieniem w ruchu jednostajnym po okręgu nie są wymagane obliczenia.

Historia

  • Usunięto lub zredukowano treści, np. usunięto temat o najazdach mongolskich.
  • Dodano treści, np. tematy o starożytnych Indiach i Chinach, informacje o dekolonizacji Ameryki Południowej.

Harmonogram maturalny CKE

2024

 

Wrzesień

 

Do 27 września

 

Dyrektor szkoły lub upoważniony nauczyciel informuje uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego o:

  • harmonogramie matur w 2025 r.;
  • możliwych sposobach dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu.

 

 

2025

 

Luty

 

Do 7 lutego

  • Uczniowie mogą złożyć ostateczną deklarację dotyczącą przedmiotów zdawanych na maturze, jeżeli w trakcie pierwszego semestru ich plany egzaminacyjne uległy zmianie. Jeśli jednak wstępna deklaracja pozostaje bez zmian, nie trzeba składać jej ponownie.
  • Zdający uzupełniają również brakującą dokumentację uprawniającą do dostosowania warunków lub formy egzaminu.

*Od roku szkolnego 2024/2025 zniesiony został obowiązek składania deklaracji wstępnej. Każdy zdający składa wyłącznie jedną deklarację (tożsamą z deklaracją ostateczną), do 7 lutego.

Do 10 lutego

 

Dyrektor szkoły lub upoważniony nauczyciel pisemnie informuje uczniów o ustalonych dla nich sposobach dostosowania warunków lub formy egzaminu.

 

Do 13 lutego

 

  • Maturzyści składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu z przyznanych sposobów dostosowania egzaminu.
  • Dyrektor szkoły, na podstawie złożonych deklaracji, sporządza wykaz uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego i przekazuje go dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej.

 

 

 

Marzec

 

Do 5 marca

Dyrektor szkoły – w porozumieniu z uczniem ze szczególnymi potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności – składa do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wniosek o zgodę na przystąpienie ucznia do egzaminu w innym miejscu niż szkoła (np. w domu zdającego).

 

 

Kwiecień

 

Do 22 kwietnia

 

  • Jeżeli zdający uzyskał tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej z innego przedmiotu niż ten, który wskazał wcześniej w deklaracji, może zmienić wybrany przedmiot, w tym język obcy nowożytny, lub też może zmienić poziom egzaminu z języka obcego nowożytnego. Wniosek taki uczeń składa dyrektorowi szkoły.
  • Uczeń, który uzyskał dokumenty uprawniające do wydania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub dyplomu zawodowego na poziomie technika, może złożyć pisemną informację o rezygnacji z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 

 

 

 

Maj

 

Od 5 do 24 maja

Termin główny egzaminu maturalnego.

  1. Od 9 do 24 maja – część ustna (wszystkie przedmioty).
  2. Od 5 do 22 maja – część pisemna (wszystkie przedmioty).

 

 

Czerwiec

 

Od 3 do 17 czerwca

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego.

  1. Od 9 do 11 czerwca – część ustna (wszystkie przedmioty).
  2. Od 3 do 17 czerwca – część pisemna (wszystkie przedmioty).

 

 

Lipiec

 

8 lipca

Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego; przekazanie absolwentom świadectw dojrzałości, aneksów do świadectw dojrzałości oraz zaświadczeń i informacji o wynikach egzaminu maturalnego zdawanego w terminie głównym i dodatkowym.

Do 15 lipca

 

W ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego absolwent składa pisemne oświadczenie do dyrektora szkoły albo dyrektora OKE o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.

 

 

 

Sierpień

 

19–20 sierpnia

Termin poprawkowy egzaminu maturalnego.

  1. 19 sierpnia – część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym)‎.
  2. 20 sierpnia – część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne).

 

 

Wrzesień

 

10 września

Przekazanie absolwentom świadectw dojrzałości i informacji o wynikach egzaminu maturalnego zdawanego w terminie poprawkowym. 

 

Na podstawie dokumentów CKE: Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2023 oraz w Formule 2015 obowiązująca w roku szkolnym 2024/2025 (opublikowany 20 sierpnia 2024 r.), Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2025 roku (opublikowany 20 sierpnia 2024 r.).

Prawa i obowiązki maturzysty

 

 

Czy można być zwolnionym z matury? Z czym przyjść na egzamin, a co lepiej zostawić w domu? Co zrobić, jeśli spóźnisz się na maturę? Zanim przystąpisz do egzaminu, dowiedz się, jakie prawa Ci przysługują i jakich zasad musisz przestrzegać.